Hitra dostava
Brezplačna dostava nad 65 €

Vaš stres čutijo tudi vaši štirinožni prijateljčki.

Psi so znani po tem, da so naši zvesti spremljevalci, a nova raziskava razkriva še nekaj bolj presenetljivega. Naši kosmatinci čutijo tudi naš notranji svet. Dobesedno.

Stres lastnika vpliva na stres psa

Ekipa raziskovalcev z Queen’s University v Belfastu je izvedla zanimivo študijo, v kateri so spremljali, kako nivo stresa pri lastnikih vpliva na njihove pse – še posebej v stresnih situacijah, kot je obisk veterinarja.

V raziskavi je sodelovalo 28 psov in njihovih lastnikov. Polovica lastnikov je pred obiskom veterinarja izvajala meditacijo dihanja in brala afirmacije, kot so: »Moj pes mi prinaša veselje« in »Skrbim za svojega psa.« Druga polovica pa je opravila digitalni test stresa, ki povzroči zmeren stres.

Rezultati? Spremembe srčnega utripa lastnikov so neposredno napovedale spremembe srčnega utripa njihovih psov. To pomeni, da so psi resnično čutili stres svojih lastnikov in se nanj fiziološko odzvali.

Psi kot čustvena ogledala

Znanstveniki so opazili, da psi v stresnih situacijah, kot je veterinarski pregled, pogosto kažejo vedenjske znake stiske: nemirnost, hitro dihanje, lizanje ustnic, slabo spanje. A kar je še pomembneje je, da se ti znaki pogosto pojavijo zaradi stresa, ki ga občutijo njihovi lastniki.

Ta pojav imenujemo čustvena okužba – proces, pri katerem se naše emocije prenesejo na druge. Psi, ki so socialna bitja, so še posebej dovzetni za to obliko povezave. Psi imajo tudi izjemno razvit vonj, s katerim zaznavajo feromone, ki jih ljudje oddajamo v trenutkih, ko se znajdemo pod stresom.

Kaj to pomeni za obiske veterinarja?

Veterinarski pregledi, pa čeprav nujni, predstavljajo za pse velik vir stresa: neznano okolje, občutek izgube nadzora, morebitna bolečina … Če pa ob tem še lastnik oddaja stresne signale, je to za psa lahko preobremenjujoče.

Preden vstopimo v ambulanto, pustimo psu nekaj časa, da se v miru prilagodi na novo okolje. Hkrati si vzamemo nekaj minut za preproste dihalne vaje, saj z umirjanjem sebe zmanjšamo tudi stres pri psu.

Ko poskrbimo za svoje duševno zdravje, hkrati skrbimo tudi za njihovega. In to je resnično najlepši dokaz, kako globoko in iskreno je prijateljstvo s kužkom.

Ko smo sami pod pritiskom, to občutijo tudi naši psi. Pomagajmo jim, da bo njihov svet čim bolj umirjen, zdrav in uravnotežen – ne le z ljubeznijo, ampak tudi s podporo, ki jo potrebujejo.

Sorodni članki

Je plavanje dobra rekreacija za vašega kužka?

Poletnih dni brez skoka v vodo si težko predstavljamo. Lastniki psov si seveda želimo, da…

Zakaj nas psi spominjajo na njihove lastnike?

Ste se že kdaj zalotili ob misli, da si s svojim kužkom delite veliko podobnosti;…

Moj ljubljenček je pojedel silikagel! Kako ukrepati?

Ste doma našli pogrizen paketek silikagela? Morda vam je ravno vaš kuža ali mucek radovedno…