KAKO ZAGOTOVITI KVALITETNO ŽIVLJENJE ŽIVINI

Živina, ne glede na to, ali govorimo o kravah, ovcah ali kokoših, zasluži življenje, ki bo zagotavljalo njihovo dobrobit, zdravje in srečo. V tem članku bomo raziskali ključne vidike, kako lastniki živine lahko prispevajo k kvalitetnemu življenju svojih živali.

Čist življenjski prostor

Ograde in hleve očistite vsako leto tako, da z območja odstranite umazanijo, iztrebke in stoječo vodo. Ko se pojavijo težave z boleznimi, očistite stene hleva z razkužili. Hlev pustite posušiti na soncu, če je to le mogoče. V pomoč so tudi klor ali druga komercialna razkužila.

Bolne živali izolirajte iz glavne populacije staleža in jih ustrezno zdravite. Po delu z bolnimi živalmi si ne pozabite umiti rok, preobleči in razkužiti tudi škornjev ter delovne obleke.

Ustrezno bivališče je bistveno za dobrobit živine. Krave potrebujejo prostorno pašno zemljo, ovce potrebujejo udobne hlevske pogoje, kokoši pa primerno opremljen kurnik. Zagotavljanje primerne namestitve, ki ščiti pred vremenskimi vplivi in omogoča normalno vedenje živali, prispeva k njihovi sreči.

Čista voda je nujna

Čista, sveža in hladna voda je bistvena za zdravje in uspešnost reje. Spodbuja zdrave sisteme, znotraj in zunaj, ter stimulira vnos krme. Ohranjajte korita za vodo in rezervoarje čiste – uporabljajte tablete klora in čistilno krtačo. Rastline hranite ločeno od vode – nekateri rastlinski materiali so strupeni.

Če živali pijejo iz struge potoka, poskrbite, da imajo utrjen prehod ali vodno območje zunaj toka, da bodo imele enostaven dostop do čiste, sveže vode (dobro tudi za zdravje bregov potoka). Pozimi uporabljajte sredstva za odmrzovanje, če je na vašem območju problem zmrzovanje vode.

Tudi kvalitetna hrana je pomembna

Potrebe živali po hranilih se razlikujejo glede na starost, spol in stanje (doječe, breje, rastoče). Redno preverjanje telesne kondicije in prilagajanje prehrane glede na potrebe posameznih živali je ključno. Kolostrum, materino prvo mleko, je ključnega pomena za zdravje in preživetje novorojenih živali. To prvo mleko vsebuje imunoglobuline in spominske celice za zdrav imunski sistem skozi vse življenje. Kasneje želodec počasi postane funkcionalen in mlada žival lahko po približno enem mesecu starosti preide na krmno prehrano.

Sveža, vegetativna (mlada) paša je dober vir beljakovin, energije, vlaknin, vitaminov in mineralov za živino. Stara, zrela paša ima manj beljakovin in energije, pa tudi nekaj mineralov in vitaminov. Seno, če ga pokosite, ko so rastline v vegetativnem stanju, ima lahko zelo veliko beljakovin in energije ter ohrani veliko vsebnosti vitaminov in mineralov. Težava je lahko le, da se vitamin A izgubi čez zimo, ko se skladišči.

Spremembe v prehrani je treba izvajati počasi, da se živali lahko prilagodijo. Ko živali preusmerite na nov pašnik (ali potem, ko so bile na suhem senu), se prepričajte, da imajo živali dovolj krme (star pašnik ali suho seno), da se ne naužijejo preveč sveže trave naenkrat ali jedo strupenega plevela medtem ko so v “noriji hranjenja”. Nikoli ne hranite s plesnivim senom. Bodite previdni pri hranjenju peletov ali slame travnih semen. Spoznajte plevel na vašem pašniku!

Malo preventive prihrani ogromno veterinarskega zdravljenja

Živina in hišni ljubljenčki morajo biti na rutinskih programih cepljenja in zatiranja parazitov. Sodelujte s svojim veterinarjem, da dobite zdravstveni načrt za nego vaših živali. Nekateri veterinarji vam lahko dajo opis osnovnih programov oskrbe živali. Za začetek jih lahko uporabite, vendar jih je treba prilagoditi, da ustrezajo vašim zahtevam in zahtevam vaše živali.

Obstaja veliko vrst cepljenja proti virusnim in bakterijskim okužbam (začetno in poživitveno) ter veliko vrst programov za zatiranje parazitov kot so črevesni črvi, jetrnim metljaji, muhe, klopi, bolhe in uši. Prepričajte se, da sodelujete z veterinarjem in preberete oznake na izdelkih, da boste pravilno shranjevali in uporabljali zdravila (temperatura, trajanje, čiste igle, pravilno mesto injiciranja, pravilno odmerjanje in količina na mesto injiciranja itd.).

Zaključek

Zagotavljanje kvalitetnega življenja živini je velika odgovornost, ki jo nosijo živinorejci. S pravilno prehrano, primernim bivališčem, veterinarsko oskrbo, telesno aktivnostjo in uporabo inovativnih rešitev, kot je EnteroZoo®, lahko lastniki prispevajo k sreči in dobremu počutju svoje živine. S tem ne le izpolnjujejo svojo dolžnost, temveč tudi gradijo trdne vezi in prispevajo k trajnostnemu kmetovanju.

Sorodni članki

barve pasjega kakca nam nudijo dragocen vpogled v zdravje našega psa

Kaj pomenijo različne barve pasjega kakca?

Spremljanja in preučevanja barve pasjega kakca se verjetno niste najbolj veselili, ko ste razmišljali o…

Driska pri živali? Tukaj je naša najnovejša rešitev.

Najboljše zdravilo proti driski pri živali ne obstaja. Obstaja pa zato EnteroZoo, ki lajša simptome, skrajša potek okužbe…

6 stvari, ki bodo izboljšale življenje vašega domačega ljubljenčka

Vsak lastnik psa ali mačke (pa tudi drugih domačih živali) želi zanj oz. zanjo le…